Bederní opěrky

Naše ručně šité zádové opěrky jsou díky svým různým tvarům (vč. slim-line) a tuhostem určené k účinné prevenci i terapii při bolestech zejména beder téměř při jakémkoli použití (vč. varianty pro děti), ať je to běžná kancelářská či ergonomická židle nebo sedadlo Vašeho automobilového miláčka. Opěrky zabezpečují správnou polohu bederní páteře umožňující relaxaci a uvolnění napětí zádového svalstva, tím poskytují maximální pohodlí kdekoli při sezení. 

V nabídce naleznete pouze kvalitní bavlněné povlaky od jednobarevných po designové, které jsou snímatelné a lze je prát v pračce do 40 °C. Výplň je z kvalitní pěny od českého výrobce.

Lidské tělo nebylo "zkonstruováno" k tomu, aby trávilo tolik času vsedě, proto tato pozice naší páteři příliš nesvědčí. Málokdo z nás je navíc schopen po delší dobu aktivně udržet její fyziologickou křivku. Po chvíli se většinou přistihneme v rozmanitě "zborcených" pozicích, kdy dochází k vyhrbení bederní i hrudní páteře a předsunu hlavy. Toto je jedna z hlavních příčin bolestí zad i hlavy. Meziobratlové ploténky jsou nerovnoměrně zatíženy a trpí i měkké tkáně, do kterých jsme se tak hezky "pověsili".
Účinným řešením tohoto problému je bederní opěrka, která nám pomůže zafixovat oblast beder v přirozeném zakřivení a tím pádem srovná i horní úseky páteře. Pokud máte vsedě bederní páteř chybně nastavenou (většinou do vyhrbení), vše, co je nad ní, je též špatně.
Dobře vybraná a umístěná bederní opěrka funguje tak, že když se do ní opřete, máte relaxované svalstvo dolní části zad, páteř je podepřena ve správné křivce a vy se v klidu můžete soustředit na práci. Aby tělo úplně nezahálelo, je vhodné občas si poposednout na přední část sedáku židle a pár minut držet páteř aktivně bez opory, abychom zapojili svaly, které předtím odpočívaly. Jakmile se přistihnete, že se opět "hroutíte", posunete se zpět a opřete se. Střídání těchto dvou typů sedu vám pomůže přežít dlouhodobé statické zatížení a výrazně sníží riziko vzniku chronických bolestí i poranění při sportovních aktivitách.

Jana Uchytilová, Cert. MDT (fyzioterapeutka)

Kategorie